Letni delovni načrt je bil sprejet na seji Sveta zavoda dne 17. 9. 2021.
Obravnavan in dopolnjen na uvodni konferenci učiteljskega zbora 26. 8. 2021 in obravnavan na svetu staršev, 17. 9. 2021.
Izobraževalno delo v glasbeni šoli se izvaja po letnem delovnem načrtu, ki vsebuje (Zakon o glasbenih šolah, ZGla-UPB1, Uradni list RS, št. 81/2006):
obseg in razporeditev pouka in drugega vzgojno izobraževalnega dela
razporeditev učencev po predmetih, oddelkih individualnega in skupinskega pouka
zasedbe komornih skupin in šolskih orkestrov
razpored nastopov in tekmovanj
načrt vpisa
roki za opravljanje izpitov
strokovno izobraževanje učiteljev in drugih strokovnih delavcev
sodelovanje s starši
sodelovanje z osnovnimi in drugimi šolami ter vrtci
sodelovanje z drugimi glasbenimi šolami in kulturno umetniškimi organizacijami
druge naloge
OBSEG IN RAZPOREDITEV POUKA IN DRUGEGA VZGOJNO IZOBRAŽEVALNEGA DELA
Kako natančno bodo pouk in nastopi potekali v šolskem letu 2021/22 bo odvisno od tega, kakšna bo epidemiološka slika glede nalezljive bolezni COVID 19 v državi.
SPLETNA PUBLIKACIJA: Šolsko leto 2021/22 v Republiki Sloveniji v razmerah, povezanih s covidom-19, Modeli in priporočila (izdajatelji MIZŠ, ZRSŠ in NIJZ) https://www.zrss.si/digitalnaknjiznica/Modeli%20in%20priporocila_2021_22/
MODELI A, B, C, D, so predpisani s strani ministrstva in objavljeni na spletni strani Zavoda za šolstvo,
za GŠ: https://www.zrss.si/digitalnaknjiznica/Modeli%20in%20priporocila_2021_22/104/ strani 104 – 110,
- so enaki / z nekaterimi prilagoditvami v modelu C za predšolske programe in skupinski pouk, ki se še ne seli na daljavo, ampak se organizira deljen urnik, manjše skupine, krajši čas v šoli in del časa na daljavo
- ob modelu D se aktivira DELO NA DALJAVO z video spletnimi povezavami prek eGlasbeneŠole – »SPLETNE UČILNICE« kot v preteklem šolskem letu, s pošiljanjem gradiv in obvestil preko e-poštnih naslovov, ki jih pridobivamo od staršev s soglasji v septembru 2021. V dogovoru učiteljev s starši, se lahko uporabljajo tudi nekatere druge spletne platforme kot so Viber, Mesinger, Teams,… Že pred tem morajo učitelji preveriti programsko opremo, pripomočke, spletne povezave z učenci in starši, še posebej novimi.
Protokoli obveščanj o obolelih, karantenah, obveznem testiranju necepljenih in neprebolelih, umiku oseb, ki kažejo znake obolenj iz prostora (mladoletni počakajo starše v pisarni ravnateljice):
– starši morajo o karanteni otroka ali obolelosti takoj obvestiti učitelja, ta pa ravnateljico
– takoj ravnateljici v primeru pozitivnega antigenskega testa / sporočanje NIJZ / sporočanje MIZŠ
– obveščanje visoko rizičnih kontaktov (starše otrok) ob daljših od 15 minut stikih v času 4 dni pred potrjeno okužbo. (tesni kontakti ostanejo takoj v samoizolaciji)
Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je osnovnim šolam, glasbenim šolam in zavodom za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami poslalo okrožnico z navodili o organizaciji vzgojno-izobraževalnega dela v tem šolskem letu ter priporočili Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Šole moramo imeti pripravljene načrte in obvestila o ukrepih za preprečevanje širjenja nalezljive bolezni Covid 19:
– obvezna nošnja zaščitnih mask v skupnih zaprtih prostorih za vse, razen za predšolske otroke (na zunanjih površinah, če ni možno vzdrževati zadostne razdalje)
– redno razkuževanje rok, prostorov, inventarja,
– sprotno zračenje – odprta okna na prepih – prostorov med menjavami učencev in skupin
– preverjanje PCT delavcev šole tedensko in drugih obiskovalcev sprotno, ti lahko vstopajo samo izjemoma v šolske prostore
Ministrstvo bo dodatne usmeritve šolam dajalo sproti na podlagi sprejetih ukrepov Vlade, šole smo jih dolžne spoštovati, upoštevati in izvajati do preklica. V primeru neupoštevanja ukrepov bomo morali o tem obvestiti pristojni inšpektorat.
1. septembra 2021 pričnemo z MODELOM B
Pouk poteka v času, ko učenci nimajo obveznosti rednega osnovnošolskega ali srednješolskega izobraževanja in varstva vrtca, najkasneje do 20. ure zvečer v petdnevnem delovnem tednu. V dogovoru z ravnateljico lahko poteka dodatno delo tudi na dela proste dneve (zaradi nadomeščanj, dodatnih vaj pred tekmovanji, javnimi nastopi, sprejemnimi preizkusi, snemanji in podobno, izobraževalnih delavnic, …).
Pouk poteka v času, ko učenci nimajo obveznosti rednega osnovnošolskega ali srednješolskega izobraževanja in varstva vrtca, najkasneje do 20. ure zvečer v petdnevnem delovnem tednu. V dogovoru z ravnateljico lahko poteka dodatno delo tudi na dela proste dneve (zaradi nadomeščanj, dodatnih vaj pred tekmovanji, javnimi nastopi, sprejemnimi preizkusi, snemanji in podobno, izobraževalnih delavnic, …).
Pouk poteka v učilnicah individualnega pouka in v dvorani ali kabinetih (skupinski pouk), praviloma dvakrat tedensko – ne zaporedni dnevi, izjemoma kot »blok« ura, zaradi specifičnih razlogov posameznega učenca, v dogovoru s starši. Izjemoma se organizira dodatni pouk za bolj nadarjene in uspešne učence, s sklepom učiteljskega zbora, vendar morajo pred tem starši nadarjenega učenca podpisati soglasje (v skladu s Pravilnikom o izvajanju pouka v glasbenih šolah Ur. l. RS, št. 82/2003: 17. – 19. člen).
V času, ko v prostorih ne poteka pouk, so ti na razpolago za vadenje ali za oddajo v najem, o čemer mora učitelj obvestiti ravnateljico in pripraviti urnik vadenja – predvsem klavirja.
Realizacija individualnih ur pouka obsega na posameznega učenca 76 lekcij v šolskih dnevih pouka. Skupinski pouk v obsegu, kot je predviden glede na predmetnik. Skupno število tednov pouka je 38 oziroma za »izpitne« predmete 35 tednov pouka, 2 tedna za izpite in 1 teden za nastope v najmanj 189 dneh. (v skladu s Šolskim koledarjem, ki izhaja iz Pravilnika o šolskem koledarju za glasbene šole Ur. l. RS, št. 81/06 in Izobraževalni programi v glasbenem šolstvu Ur. l. RS, št. 45/02,55/03, 11/10). Pedagoško in drugo delo za šolsko leto 2021/22 je opredeljen v »Navodilih za vrednotenje pouka in dela, ki se izvaja v okviru delovnega časa na GŠ Trbovlje 2021/22« (priloga tega LDN 2021/22)
Vsi učitelji morajo do ponedeljka 13. septembra 2021 urediti urnik v e-GlasbeniŠoli in podpisanega, obrazec DZS 1,99, vložiti v za to namenjeno mapo v zbornici.
Skupinski pouk – urniki in seznami morajo biti urejeni do 31. avgusta 2021 – kasnejše spremembe ne bodo možne. Pripravil se bo tudi urnik zasedenosti dvorane, tako da bo imel vsak učitelj na razpolago čas in prostor za vaje. Razporedi vaj v dvorani se urejajo v rubriki »rezervacije« v eGŠ, ostale aktivnosti nastopov v dvorani pa se vpisuje po tem, ko se za aktivnost dogovori z ravnateljico, v rubriko »nastopi« v eGŠ. URNIKA SE BOMO STRIKTNO DRŽALI, možni pa bodo sprotni dogovori med učitelji, o čemer mora biti obveščena tudi ravnateljica.
Korepeticije so razporejene po oddelkih oz. učiteljih naslednjim korepetitorjem:
Amna Ekinović: 4,00 p. u. (3 ure) tedensko
Barbara Sorč
Urška Meglič: 7 p. u. (5 ur 15 min) tedensko
Maša Tomc, Katja Mikula, Maja Lebar Kotar, Danijela Djordjević, Barbara Černe, Magda Klančišar, Peter Jeretina
Gaber Drobnič: 2,33 p. u. (1 ura 45 min) tedensko
Igor Podpečan, Jernej Gantar, Dominik Hribovšek
Učencem godal, trobil, pihal, tolkal od 1. do 4. razreda: pripada 1,33 p. u. na 16 učencev / od 5. do 8. razreda: pripada 2,00 p. u. na 16 učencev
Učencem kljunaste flavte od 1. do 6. razreda pripada 1,33 p. u. na 16 učencev / 7. in 8. razred pripada 2,00 p. u. na 16 učencev
Učencem petja pripada 1,00 p. u. na 3 učence.
Občasna pomoč: Zaželeno je, da učenci višje stopnje klavirja in kitare, v dogovoru med učitelji, korepetirajo učence nižjih letnikov ostalih instrumentov. Občasno, v dogovoru z ravnateljico ali ko se ne more organizirati drugače, lahko korepetira učitelj svoj razred ali učenca ali si korepetitorji med seboj zaradi boljše organizacije dela, izmenjajo obveznosti.
Korepetitorji pripravijo urnik korepeticij, učitelji pa so na te termine dolžni naročati samo ustrezno pripravljene učence, v nasprotnem primeru se korepeticij ne izvede. Učenec mora imeti najmanj štiri vaje s korepetitorjem pred nastopom. Učitelji so dolžni pripraviti in oddati note korepetitorju pred napovedanimi vajami in nastopom. Dolžnost učiteljev je sprotno napovedovanje korepeticij v naprej, v obliki mesečno / tedenskega napovedovanja v za to pripravljene obrazce na oglasni deski zbornice. Izjemoma se lahko korepetitor in učitelj dogovorita tudi o drugih terminih korepeticij, ki ne posegajo v redni pouk učencev in korepetitorja. Tudi te se zabeleži v obrazec.
Urnike individualnega pouka morajo učitelji klavirja, ki tudi korepetirajo, takoj septembra oddati ravnateljici v pregled, že v naprej pa je potrebno upoštevati možnost sprotnega prilagajanja korepeticij učencem in se izogniti časovno neugodnim terminom zanje (prezgodnja in prepozna ura). Izvedbe korepeticij se vodi na način, ki zagotavlja realizacijo in nadzor. V dnevnike individualnega pouka učiteljev, ki poučujejo predmete, ki potrebujejo korepeticije, se v rubriko »realizacija pouka« vpiše »korepeticije«, zraven pa se podpiše korepetitor, ki bo izvedel korepeticije. V mesečni realizaciji ur se bodo upoštevale samo tiste korepeticije, ki bodo potrjene s podpisom. Ob koncu leta ravnateljica pregledala obrazce in dnevnike.
RAZPOREDITEV UČENCEV PO PREDMETIH, ODDELKIH
INDIVIDUALNEGA IN SKUPINSKEGA POUKA
Individualni pouk in razporeditev pedagoških ur po predmetih in učiteljih
UČITELJ (št. učilnice) | INSTRUMENT/PREDMET |
Gaber DROBNIČ (10) | KLAVIR / KOREPETICIJE |
Amna EKINOVIĆ (5) | KLAVIR / KOREPETICIJE |
Urška MEGLIČ (6) | KLAVIR / KOREPETICIJE |
Igor PODPEČAN (3) | DIATONONIČNA HARMONIKA, POZAVNA, BARITON, TUBA / KOMORNA IGRA |
Alojz STRADAR (4) | HARMONIKA, DIATONIČNA HARMONIKA |
Danijela DJORDJEVIĆ (13) | VIOLINA |
Katja MIKULA (ravnatelj. pisarna) | VIOLINA |
Maja LEBAR KOTAR (11) | VIOLINA / GODALNI ORKESTER |
Maša TOMC (15) | VIOLONČELO |
Matija DOLENC (9) | KITARA |
Nataša ZAVŠEK (8) | KITARA / KITARSKI ORKESTER |
Barbara ČERNE (kabinet II) | FLAVTA, KLJUNASTA FLAVTA |
Magda KLANČIŠAR (7) | FLAVTA, KLJUNASTA FLAVTA |
Dominik HRIBOVŠEK (12) | KLARINET, SAKSOFON, KLJUNASTA FLAVTA / PIHALNI ORKESTER |
Jernej GANTAR (14) | TROBENTA, ROG, KLJUNASTA FLAVTA / KOMORNA IGRA |
Peter JERETINA (kabinet I) | TOLKALA |
Barbara SORČ (15) | PETJE |
skupinski pouk
UČITELJ (učilnica) | PREDMET | |
Božena GRUM (kabinet II) | PREDŠOLSKA GLASBENA VZGOJA / GLASBENA PRIPRAVNICA | 2 skupini |
Božena GRUM (uč. NOG, SOLF.) | NAUK O GLASBI / SOLFEGGIO | 11 razredov 2 razreda |
Kim KERN KUKOVIČ (nadomešča Tanja VERGLEZ) (dvorana, 16) | PLESNA PRIPRAVNICA / SODOBNI PLES kombinirani skupini | 3 pripravnice 1., 2., 3. razred 4., 5., 6. razred |
ZASEDBE KOMORNIH SKUPIN IN ŠOLSKIH ORKESTROV
GODALNI ORKESTER dirigentka Maja Lebar Kotar, (sodelujejo učenci od 4. letnika dalje, po dogovoru s starši in učiteljem instrumenta tudi mlajši in bivši učenci ter po potrebi učenci drugih instrumentov) (skupaj 17)
PIHALNI ORKESTER dirigent Dominik Hribovšek, pomočnik Jernej Gantar (sodelujejo učenci od 4. letnika dalje in bivši učenci po partituri, mlajši po predhodnem dogovoru z učitelji in starši) (skupaj 27)
HARMONIKARSKI ORKESTER dirigent Alojz Stradar (sodelujejo učenci od 4. letnika dalje, po dogovoru s starši in učiteljem instrumenta tudi mlajši in bivši učenci, po potrebi učenci drugih instrumentov) (skupaj 9)
KITARSKI ORKESTER dirigent Emir Ibrakić (sodelujejo učenci od 4. letnika dalje, po dogovoru s starši in učiteljem instrumenta tudi mlajši in bivši učenci, po potrebi učenci drugih instrumentov) (8 skupaj)
NARODNO ZABAVNI ANSAMBEL vodi Igor Podpečan (trobenta, klarinet, bariton, kitara, harmonika, petje)
MLAJŠI GODALNI ANSAMBEL vodi Maša Tomc (skupaj 5)
JAZZ ANSAMBEL vodi Gaber Drobnič (klavir, trobenta, tolkala, kitara)
DUO TROBIL vodi Igor Podpečan
Ostali skupinski pouk oz. komorne skupine, ki se oblikuje priložnostno, se organizira v dogovoru z učenci, starši in ravnateljico ter s sodelavci, ki sodelujejo pri pripravi programa.
RAZPORED NASTOPOV IN TEKMOVANJ
Koncerti in nastopi v šolski dvorani se organizirajo ob torkih ali petkih, izjemoma ob sobotah, s pričetkom med 17. in 19. uro v dvorani šole. Na nastopih morajo biti ves čas nastopa s sodelujočimi učenci njihovi učitelji in korepetitorji.
MODEL B: Na nastopih je lahko max. do 15 nastopajočih, omejeno število obiskovalcev ožjih družinskih članov na toliko, da skupno število ne preseže 50 oseb v prostoru, kar omogoča ustrezno medosebno razdaljo, razpored stolov na 1,5 m razdalje, upošteva se ukrep za obiskovalce Preboleli, Cepljeni, Testirani (PCT), to preveri učitelj nastopajočega učenca pred nastopom, zabeleži ime in priimek družinskih članov in s črko P, C, T, kaj je obiskovalec predložil. Seznam se hrani še 14 dni po nastopu, nato se ga uniči. Vstop v prostore šole 5 minut pred pričetkom, obvezno razkuževanje in razdalja med udeleženci dogodka 1,5 m.
V primeru strožjih ukrepov:
MODEL C se koncerti in nastopi v naprej posnamejo in objavijo na šolskih spletnih straneh, pogodbeni lokalni televiziji ETV ali v živo izpeljejo prek spletne video konference prek povezave učitelja.
MODEL D se izvajajo samo prek videokonference ali posnamejo doma in objavijo
RAZREDNI IN ODDELČNI NASTOPI:
Učitelji pripravijo v tem šolskem letu obvezno vsaj en razredni nastop do max. 15 nastopajočih učencev v tednu – dnevih, ko ni drugih načrtovanih nastopov v MODELU B. (v modelu A ni omejeno, v modelih C in D se izvedejo na daljavo)
Nastopi se prilagajajo v naprej določenim terminom zasedenosti dvorane, prostorov ali dejavnostim. Natančni datumi in ure se določajo sproti v mesečnem planu v rubriki eGŠ »NASTOPI«, v dogovoru z ravnateljico in korepetitorji.
Zaželena je enakomerna terminska razporeditev teh nastopov preko celega leta.
INTERNI NASTOPI 2020/21
VSAK UČITELJ IMA MOŽNOST PRIJAVITI MAX. 2 NAJBOLJE PRIPRAVLJENA UČENCA NA NASTOP do 20 nastopajočih. Točke se vpisuje v rubriko »nastopi« v eGŠ do ponedeljka v tednu nastopa.
Na teh nastopih naj bi se pokazalo znanje učencev in izpiljenost skladb.
– INTERNI NASTOP: petki v šolskem letu 2021/22 ob 17. uri v dvorani:
22. oktober, 19. november, 14. januar, 11. marec, 22. april
Ostali – priložnostni interni nastopi:
PROTI COVIDNI UKREPI IN MODELI B, C, D SE SMISELNO UPORABLJAJO KOT PRI RAZREDNIH IN INTERNIH NASTOPIH TUDI ZA:
– NASTOPI TEKMOVALCEV, KI SE PRIPRAVLJAJO NA RAZLIČNA TEKMOVANJA IN KANDIDATOV ZA SPREJEMNE PREIZKUSE NA SŠ
petek, 21. januar, ob 17.00 in 28. januar 2022, ob 17. uri
– PUSTNI NASTOP, torek 1. marec 2022 ob 17.30
– NASTOPI NAJBOLJŠIH UČENCEV / ABSOLVENTOV:
Zaključni nastopi / recitali najboljših učencev / absolventov šole, kot nagrada ob koncu šolanja, se lahko ob prisotnosti tričlanske komisije izvedejo kot letni izpit. Po odločitvi strokovnega aktiva pedagogov ter soglasjem učiteljskega zbora se prizna kot letni izpit, kar se vpiše na zadnji strani prijavnice na izpit.
JAVNI NASTOPI v dvoranah drugih ponudnikov se izvajajo samo v primeru možnosti preverjanja P, C, T in upoštevanju ukrepov za preprečevanje širjenja Covid 19, ki veljajo v RS za javne prireditve in javno zbiranje več oseb – v nasprotnem primeru odpadejo oz. se jih posname ter javno objavi na spletnih straneh socialnih omrežij in šole
V normalnih pogojih se odzivamo na povabila in prošnje lokalnih in drugih prirediteljev, ki nas povabijo k sodelovanju s glasbenimi ali plesnimi točkami naših učencev, za različne prireditve. Priporočljivo je, da šolo kontaktirajo vsaj dva tedna pred dogodkom, zaradi uskladitve terminov in priprave učencev na nastop.
PLESNE in GLASBENE PRAVLJICE / NASTOPI
v Knjižnici Tone Seliškar (Ana Ledinek za KTS) V živo v prostorih KTS ob upoštevanju ukrepov, ali pa se v naprej posnamejo, montirajo s pravljico, ki jo pripravi in posname knjižnica in objavijo na šolski, knjižnični strani in na socialnih omrežjih obeh zavodov
BOŽIČNO NOVOLETNI KONCERT (ob možnosti preverjanja P, C, T in upoštevanju ukrepov za preprečevanje širjenja Covid 19, ki veljajo v RS za javne prireditve in javno zbiranje več oseb)
- ponedeljek, 13. december – generalka
- sreda, 15. december ob 19. uri in
- četrtek, 16. december ob 19. uri koncert v gledališki dvorani Delavskega doma
organizacija:
ob slabši epidemiološki situaciji se v dvorani GŠ posname in objavi posamezne točke in vezni tekst.ponedeljek, 14. december 2020 – generalka
MAMICAM IN ŽENAM ob možnosti preverjanja P, C, T in upoštevanju ukrepov za preprečevanje širjenja Covid 19, ki veljajo v RS za javne prireditve in javno zbiranje več oseb
- petek, 25. marec 2022 ob 18. uri v dvorani Doma Svobode Trbovlje
organizacija:
ob slabši epidemiološki situaciji se v dvorani GŠ posname in objavi posamezne točke in vezni tekst.
»NAŠ SVET GLASBE« zaključni letni koncert ob možnosti preverjanja P, C, T in upoštevanju ukrepov za preprečevanje širjenja Covid 19, ki veljajo v RS za javne prireditve in javno zbiranje več oseb
- sreda, 18. maj, generalka
- četrtek, 19. maj, ob 19. uri, koncert v gledališki dvorani Delavskega doma
organizacija:
ob slabši epidemiološki situaciji se v dvorani GŠ posname in objavi posamezne točke in vezni tekst.
POZDRAV NAŠEMU MESTU, pred občinsko 1. junijsko proslavo (v sodelovanju z OŠ Tončko Čeč):
- ponedeljek, 31. maj 2022, ob 18.00, Delavski dom Trbovlje – avla glede na Covid 19 situacijo
organizacija: Dominik Hribovšek
17. KONCERT »NAŠEMU MESTU«, Loška cerkev – petek, 3. junij 2022, ob 18. uri
organizacija: Matija Dolenc
PODELITEV DIPLOM ABSOLVENTOM, NAZIVA UČENCA LETA in POSEBNE POHVALE (po sklepu učiteljskega zbora se določi učenca/e leta in vsebinsko obliko prireditve – nastop učiteljev)
- petek, 24. junij, 2022 ob 14. uri, na dvorišču šole
in drugi nastopi, ki se dogovarjajo sproti, upoštevajoč epidemiološko stanje v državi: npr. izmenjava nastopov tekmovalcev z različnih glasbenih šol, sodelovanje pri prireditvah osnovnih šol ali vrtcev, …
PRILOŽNOSTNI JAVNI NASTOPI ZA RAZLIČNE ORGANIZACIJE OBČINE TRBOVLJE, ZASAVJA, …:
NISO V NAPREJ DOLOČENI. (Datumsko se s posameznimi učitelji in učenci dogovarjamo sproti, v kolikor je datum nastopa javljen vsaj 14 dni prej.)
se izvedejo s solo ali manjšimi komornimi točkami, v primeru nastopov na odprtem ali z zelo omejenim številom navzočih po priporočilih NIJZ v zaprtih prostorih
TEKMOVANJA
razpisi se sprotno prilagajajo epidemiološkemu stanju v svetu in državi, razpisi pa so objavljeni na spletnih straneh tekmovanj
Za vsa tekmovanja, na katera učence prijavlja šola, morajo v skladu z Zakonom o glasbenih šolah 28. člen, Zakonom o varovanju osebnih podatkih in Splošno uredbo EU o varovanju podatkov (GDPR), starši podpisati soglasje. O tekmovanju se mora učitelj nadarjenega učenca posvetovati s starši in pridobiti pisno soglasje, tako njih, kot otroka, do konca septembra 2021. Starši lahko sami prijavijo na tekmovanje otroka, vendar morajo o tem obvestiti šolo v skladu s Pravilnikom o izvajanju pouka v glasbeni šoli 15. člen.
V tem šolskem letu komisija ZSGŠ TEMSIG razpisuje 51. TEKMOVANJE MLADIH SLOVENSKIH GLASBENIKOV na https://www.zsgs.si/temsig/51-tekmovanje-temsig/razpis-in-propozicije/ za naslednje – predtekmovanja na glasbenih šolah v raznih krajih Slovenije od 1. do 7. 2. 2022,
– državno tekmovanje na glasbenih šolah Štajerske in Pomurja od 3. do 18. 3. 2022.
Rok za prijavo je z veljavnim poštnim žigom 7. 1. 2022.
Discipline: KLAVIR, FLAVTA, KLJUNASTA FLAVTA, SAKSOFON, KLARINET, PETJE, DIATONIČNA HARMONIKA, KOMORNE SKUPINE S TROBILI, KOMORNE SKUPINE JAZZ
Pred tekmovanji naj bi učenci – tekmovalci svoje znanje predstavili na različnih nastopih, ki so lahko internega (samo za šolo, sodelavce, sošolce, starše) ali javnega značaja (sodelovanje z drugimi glasbenimi šolami, kot izmenjava, nastopi izven šole). O terminih in datumih se morajo mentorji dogovoriti z ravnateljico in vnesejo v eGŠ v rubriko »nastopi«.
Do roka prijave mora učitelj poskrbeti v sodelovanju s tajništvom za:
Prijavnico za tekmovanje v vseh kategorijah, ki jo je treba oddati v elektronski obliki preko spletne prijavnice na naslovu temsig.sloway.si. Poleg tega je treba prijavo poslati tudi po pošti – tekmovalci I. kategorije se prijavijo na ustrezno predtekmovanje z naslednjimi prilogami:
– tiskano verzijo prijave s podpisom tekmovalca oz. staršev tekmovalca (v primeru mlajših od 18 let), profesorja in vodje šole ter žigom šole;
– kopijo osebnega dokumenta tekmovalca (v primeru osebne izkaznice obojestransko kopijo), iz katere mora izhajati, da gre za kopijo (na kopijo se napiše »KOPIJA«), na kopijo se prav tako dopiše namen fotokopiranja (za namen priprave in izvedbe 51. tekmovanja TEMSIG) in podpis čez sliko osebnega dokumenta;
– kopijo potrdila o plačani prijavnini,
– kopijo not celotnega izvajanega programa, ki se pripne v E-prijavi v pdf. obliki (vsaka skladba posebej poimensko označena v svoji datoteki); za soliste solistični part s klavirsko spremljavo, za komorne skupine pa partituro.
Plesni oddelek (solo in duo točke) se prijavlja na 30. tekmovanje Opus 1, plesna miniatura 2022. Predizbor solo in duo plesnih miniatur bo potekal v januarju 2022 v SVŠGL Ljubljana, državno tekmovanje predvidoma marca 2022 v KC Španski borci, Ljubljana.
Tekmovalni festival plesne ustvarjalnosti mladih ŽIVA 2021, ki bo novembra 2021. Predstave si državni selektor ogleda na video posnetkih. Skupina / mentorica mora do konca prijavnega roka posredovati kvaliteten posnetek predstave (USB nosilec ali e-povezava na posnetek).
Mednarodna in druga tekmovanja v Sloveniji (nekaterih so se naši učenci že udeleževali) se lahko udeležijo učenci, katerih starši so podpisali soglasje, glede na izkazano nadarjenost, pripravljenost in vložen trud. Stroške prijave krije šola, učitelji in korepetitorji so upravičeni do nadomestil po potnem nalogu v primeru, da se tekmovanje odvija na lokaciji v živo.
Mednarodnih tekmovanj v tujini se v letošnjem letu zaradi nepredvidljive situacije v zvezi s širjenjem epidemije Covid 19 odsvetujejo. Nadarjeni, za to posebej izbrani in pripravljeni učenci, katerih starši so podpisali soglasje, se vedno lahko prijavijo na internetna, on-line tekmovanja. Stroške prijavnine krijejo starši, razen tekmovalcem, ki so na TEMSIG državnem tekmovanju že dosegli nagrado. V kolikor se tako odločijo, pa gredo tekmovalci in mentorji v tujino zgolj na lastno odgovornost.
V času ukrepov za omejevanje širitve COVID 19 potovanj na mednarodna tekmovanja v tujino NE BO, ravno tako se odsvetuje udeležba na tekmovanjih z mednarodno udeležbo v Sloveniji, v kolikor prihajajo tekmovalci iz rizičnih dežel in ni preverjanj P, C, T. Za on-line ali internetna tekmovanja se tekmovalni program posname v dvorani šole, v primeru slabše epidemiološke situacije pa v domačem okolju.
Uspeh na tekmovanju se po odločitvi strokovnega aktiva pedagogov ter soglasjem učiteljskega zbora lahko prizna kot letni izpit, kar se vpiše na zadnji strani »PRIJAVNICE NA IZPIT« – oproščen izpita zaradi udeležbe na tekmovanju in pod opombe v »ZAPISNIK IZPITOV«.
Obvestila o vseh tekmovanjih se dobijo na spletu, kar dobimo obvestil na šolo, se ta dobijo v zbornici oz. se po e-pošti pošljejo učiteljem.
TEMATSKI NASTOPI ZA VRTCE, OSNOVNE ŠOLE v maju, juniju, pred vpisnimi roki, glede na epidemiološka priporočila glede omejevanja širjenja Covida 19 (na dvoriščih vrtcev, šol ali v dvorani šole z omejenim številom prisotnih v dvorani)
GLASBENA PRAVLJICA ali PREDSTAVA četrtek, 26. maj 2022 ob 10. uri v Delavskem domu Trbovlje – kot kulturni dan / MATINEJA ZA VSE OŠ V TRBOVLJAH – organizira se kot predstavitev glasbene šole učencem od 1. – 3. razreda. (če bodo Covid 19 razmere to dopuščale, z omejitvami obiskovalcev in izpolnjenimi ukrepi PCT)
v Glasbeni šoli Trbovlje ZA VSE ENOTE VRTCA TRBOVLJE v tednu od 23.– 27. 5. 2022, po dogovoru z ravnateljico Vrtca Trbovlje
Druga sodelovanja z vrtci, OŠ ali SŠ, po dogovoru in možnostih.
DRUGE AKTIVNOSTI IN DELO Z UČENCI IN OTROKI se izvedejo samo v primeru dovoljenja druženja v zaprtih prostorih.
BOŽIČNO NOVOLETNI PLES Z DRUŽABNIMI IGRAMI ZA VSE UČENCE ŠOLE
četrtek, 23. decembra 2021, od 15. do 17. ure
Prisotni morajo biti vsi učitelji za pomoč pri nadzoru in pripravi prireditve.
DAN ODPRTIH VRAT S SPREJEMNIMI PREIZKUSI IN NASTOPOM UČITELJEV
v petek, 28. maja 2022, od 14. do 18. ure in soboto od 9.00 do 12.00 bodo vsi učitelji na šoli imeli odprta vrata svojih učilnic za obiskovalce in interesente za vpis v našo šolo, v petek ob 18. uri pripravijo krajši in mladim zanimiv nastop v primeru, da bo epidemiološka situacija dovoljevala druženje v zaprtih prostorih – v dvorani in z izpolnjevanje PCT pogojev.
Kot nagrado ZA MARLJIVO DELO, PRISOTNOST NA VAJAH IN USPEŠNE NASTOPE lahko učitelji za svoj razred oziroma skupino, organizirajo strokovno ekskurzijo ob upoštevanju navodil NIJZ glede potovanj, avtobusnih prevozov in drugih ukrepov: obisk koncertov, drugih glasbeno – plesnih prireditev, izdelovalcev ali obrtnikov, ki izdelujejo, popravljajo instrumente, razstav, muzejev, … Za izvedbo in organizacijo so zadolženi posamezni učitelji / mentorji razredov / skupin, v dogovoru z ravnateljico.
PODELITEV SPRIČEVAL
petek, 24. 6. 2022, po zaključku slovesnosti za absolvente in učence leta ob 14. uri na dvorišču pred šolo
vsak učitelj poskrbi za dokumentacijo svojih učencev. Po sklepu učiteljskega zbora, se določi učenca/e leta in če se izkaže, posebno pohvalo šole in določi programsko glasbeno vsebinsko obliko prireditve (nastop učiteljev).
SPREJEMNI PREIZKUSI NA SREDNJI STOPNJI GLASBENIH IN PLESNIH SMERI
Nujno se mora spremljati objave izbranih srednjih šol na njihovih spletnih straneh glede datumov, rokov, programa, morebitnih priprav in tudi ukrepov po v naprej predvidenih načrtih različnih modelov…
Informativni dnevi srednjih šol: petek in sobota, 11. in 12. februar 2022
Sprejemni preizkusi: marec 2022
Opravljen preizkus na srednji stopnji se po odločitvi strokovnega aktiva pedagogov ter soglasjem učiteljskega zbora lahko prizna kot letni izpit, kar se vpiše na zadnji strani »PRIJAVNICE NA IZPIT« – oproščen letnega izpita zaradi opravljenega sprejemnega preizkusa na srednji glasbeni šoli in pod opombe v »ZAPISNIK IZPITOV«.
Kot nagrado ZA MARLJIVO DELO, PRISOTNOST NA VAJAH IN USPEŠNE NASTOPE lahko učitelji za svoj razred oziroma skupino, organizirajo strokovno ekskurzijo: obisk koncertov, drugih glasbeno – plesnih prireditev, izdelovalcev ali obrtnikov, ki izdelujejo, popravljajo instrumente, razstav, muzejev, … Za izvedbo in organizacijo so zadolženi posamezni učitelji / mentorji razredov / skupin, v dogovoru z ravnateljico.
NAČRT VPISA
(Pravilnik o šolskem koledarju za glasbene šole Ur. l. RS, št. 50/2012 in podrobnejša navodila o šolskem koledarju za glasbene šole za šolsko leto 2021/22, ki ga je izdal minister za izobraževanje, znanost in šport)
V času vpisov bomo sodelovali z osnovnimi šolami in vrtci Trbovelj (izpeljati je treba predstavitev deficitarnih predmetov v posameznih razredih šol ter tako pritegniti tudi tiste otroke, ki imajo potrebne psiho fizične glasbene ali plesne sposobnosti, a se še niso odločili za vpis v glasbeno šolo). Spodbuditi je treba že vpisane učence, da privabijo in povabijo svoje prijatelje, sošolce, sorodnike, k vpisu. Pomembna so osebna povabila učiteljev, staršev in sošolcev k vpisu, nagovor staršev otrok, da razmišljajo o koristnosti glasbenega in plesnega izobraževanja za otroke, da se novice in obvestila o razpisu razširijo med njimi. Poleg tega moramo v času vpisov ogromno pozornosti nameniti potrebnemu oglaševanju (plakatna mesta po Trbovljah, radio KUM Aktual, lokalna televizija ETV, šolska spletna stran, Facebook, Instagram, Twetter stran šole, zgibanke s predstavitvijo v nabiralnikih gospodinjstev v Trbovljah…). V primeru slabše epidemiološke slike se veliko bolj intenzivno uporablja splet, socialna omrežja, medije, plakatna mesta, zgibanke v poštnih nabiralnikih gospodinjstev,… Aktivnosti in promoviranje šole se izvajajo tekom celega leta, šola mora biti opazna in opažena ob različnih priložnostih, kjer se zbirajo ljudje ali se množično objavlja.
Od 3. do 13. maja 2022 bo objavljen razpis za vpis,
Od 27. do 31. maja 2022 bodo sprejemni preizkusi,
Od 1. do 10. junija 2022 pa poteka vpis novincev (ostali se vpisujejo med 20. in 24. junijem). Naknadni rok za vpise je od 26. do 31. avgusta 2022 oziroma do zapolnitve eventualno izpraznjenih mest (prednost imajo čakajoči, ki so v 1. roku opravili sprejemni preizkus in še niso bili vpisani).
SODELOVANJE Z DRUGIMI GLASBENIMI ŠOLAMI IN KULTURNO – UMETNIŠKIMI ORGANIZACIJAMI
Glasbena šola Trbovlje je članica Zveze slovenskih glasbenih šol in Zasavskih glasbenih šol. Ravnateljica Katja Mikula je kot predstavnica v komisijah ter organizacijskem odboru TEMSIG predtekmovanja Ljubljane okolice in Zasavja.
REVIJE ZASAVSKIH GLASBENIH ŠOL
8. 4. 2022 (prestavljena na 2022 zaradi karantene) 40. INSTRUMENTALNA REVIJA, Kulturni dom Delavski dom Hrastnik ali GŠ Zagorje ob Savi ob 19.00 (slovesnost ob okrogli obletnici instrumentalnih revij)
2023 – 28. PLESNA REVIJA ZASAVSKIH GLASBENIH ŠOL
prestavljeno zaradi karantene REVIJE ZVEZE SLOVENSKIH GLASBENIH ŠOL kako v primeru Modelov B, C in D bo odločala skupščina ZSGŠ različnih orkestrskih sestavov se odvijajo bienalno, v tem šolskem letu so na vrsti GODALNI, __. in __. aprila, PIHALNI, __. in __. marec, KITARSKI orkestri, 6. revija Orffovih skupin slovenskih glasbenih šol na GŠ Antona Martina Slomška v Mariboru
PLESNE REVIJE V ORGANIZACIJI JSKD: glede na objavljene razpise
SODELOVANJA, GOSTOVANJA, PROJEKTI, …:
7. KLAVIRSKO SREČANJE Zasavskih GŠ »KRATKICE« kratke skladbice Bojana Glavine ob njegovi 60 letnici v GŠ Laško, 1. 4. 2022, vsak učitelj klavirja pripravi dve točki, po izbiri, pedagogi vseh Zasavskih šol bodo pred tem izpolnili tabelo, katere »kratkice« bodo pripravili, da se ne bodo podvajale. So primerne za vsa starostna obdobja.
SESTANKI
SESTANKI STROKOVNIH AKTIVOV
V dnevih zadnjega tedna vsakega meseca, v času pred pričetkom oz. po končanem pouku (izjeme so počitniški tedni, aktiv se zato izvede v tednu pred počitnicami). Vse nepredvidene spremembe in prilagajanja, se takoj javijo ravnateljici.
Na šoli delujejo naslednji aktivi, ki obravnavajo specifično problematiko svojega področja, pripombe učencev in staršev na delo in organizacijo dotičnega aktiva, predlagajo izboljšave za svoje delo in delovno mesto, organizirajo izobraževanja, delavnice iz svojega področja, … sodelujejo z drugimi aktivi, načrtujejo in realizirajo svoje projekte, se dogovarjajo o učnih načrtih, programih, izpitih, nastopih, tekmovanjih, skrbijo za instrumente in notno gradivo, ob popisu inventarja, gradiva idr. pripravijo gradivo popisni komisiji … Vodja mora dokumentirati sestanek z zapisnikom in ga oddati ravnateljici na pedagoškem sestanku. Vsa terminska in organizacijska vprašanja se urejajo v dogovoru z ravnateljico, o idejah, željah, potrebah, spremembah, se posvetuje in usklajuje aktiv z ravnateljico.
KLAVIRSKI AKTIV: vodja aktiva: Amna Ekinović
HARMONIKARSKI AKTIV: vodja aktiva: Alojz Stradar
GODALNI AKTIV (violina, viola, violončelo): vodja aktiva: Danijela Djordjević
PIHALNO PEVSKI AKTIV (klj. flavta, flavta, klarinet., saksofon, petje): vodja aktiva: Barbara Černe
TROBILNO TOLKALSKI AKTIV (trobenta, bariton, pozavna, rog, tolkala):
vodja aktiva: Igor Podpečan
KITARSKI AKTIV vodja aktiva: Matija Dolenc
AKTIV SKUPINSKEGA PREDŠOLSKEGA IN TEORETIČNEGA POUKA IN PLESA vodja aktiva: Božena Grum
PEDAGOŠKI SESTANKI:
Vsak prvi četrtek v mesecu ob 10.30 (v primeru nepredvidenih sprememb se ta takoj objavi na oglasni deski) razen januarja, ko se opravi pred 1. ocenjevalno konferenco v ponedeljek 31. januarja 2022.
Na pedagoškem sestanku bodo vodje aktivov poročali o morebitnih skupnih temah ter oddali zapisnik. Tako bomo zagotovili sprotno vodenje dokumentacije, ki ga določata ZOFVI in Pravilnik o šolski dokumentaciji v glasbenih šolah. Izvajala se bo kontrola dnevnikov individualnega pouka ob koncu ocenjevalnih konferenc, oddaja mesečnih priprav na pouk, mesečne realizacije ur ter kontrola glasbenih beležk učencev (septembra, februarja in junija). Učitelji na sestanek prinesejo potrebno dokumentacijo.
OCENJEVALNI KONFERENCI sta usklajeni s konferencami sosednjih šol, zaradi skupnih učiteljev:
1. OCENJEVALNO OBDOBJE (polletje): ponedeljek, 31. januar 2022, ob 10.30
V glasbene beležke, dnevnike in »redovalnico« v eGŠ se vpiše vse ocene po predmetniku in odda v pregled, prvi teden februarja.
2. OCENJEVALNO OBDOBJE (zaključek): ponedeljek, 20. junij 2022, ob 11.00
V glasbene beležke, dnevnike in »redovalnico« v eGŠ se vpiše vse zaključne ocene po opravljenih izpitih in zaključku ocenjevanja predmetov po predmetniku. V pregled ravnateljici se jih odda po zaključni ocenjevalni konferenci, skupaj s spričevali, pohvalami in diplomami.
ROKI ZA OPRAVLJANJE IZPITOV
(Pravilnik o šolskem koledarju za glasbene šole Ur. l. RS, št. 50/2012 in podrobnejša navodila o šolskem koledarju za glasbene šole za šolsko leto 2021/22, ki ga je izdal minister za izobraževanje, znanost in šport)
LETNI IZPITI:
JESENSKI ROK: 13. – 15. september 2021
ZIMSKI ROK: 24. – 27. januar 2022
(po potrebi se sestavi izpitna komisija in določi dan in uro izpita za posameznega učenca)
MAJSKI ROK (za učence zaključnih razredov) 16. – 20. maj 2022
JUNIJSKI ROK: 13. – 17. junij 2022
(razpored in izpitna komisija se določi najmanj 14 dni pred izpiti, prijavnice k izpitu se izpolnijo in podpišejo najmanj 7 dni pred izpitom)
POPRAVNI IZPITI (samo Nauk o glasbi in Solfeggio – opravlja se ga lahko samo enkrat v šolskem letu in enkrat v istem vzgojno izobraževalnem obdobju):
22.– 30. junij 2022 in 20. – 28. avgust 2022
Učenci opravljajo izpit iz instrumenta / petja / plesa za en letnik v posameznem šolskem letu, izjemoma posebej nadarjeni lahko opravijo izpit preko dveh letnikov. Izjemoma v soglasju s starši in ravnateljico letnik podaljša, po obravnavi učiteljskega zbora, za pol ali eno leto, v primeru daljše opravičene odsotnosti ali bolezni, izrednih razmer v družini, specifičnih potreb otroka. O tem se odloča na pedagoških sestankih na predlog učitelja ali strokovnega aktiva.
O učencih, ki zaključujejo nižjo stopnjo glasbenega izobraževanja in ki napredujejo na višjo stopnjo, se na predlog učitelja in izpitne komisije odloča učiteljski zbor na zaključni konferenci. Ravno tako se sklepa o učencih, ki ne napredujejo iz prvega obdobja nižje stopnje v drugo obdobje. Ostali učenci napredujejo. Vsem učencem pa se 24. 6. 2022 izdajo ustrezna spričevala, pohvale, diplome, priznanja, v skladu z internimi pravili šole o podeljevanju spričeval, priznanj in naziva učenec leta.
Učitelji sami, vsak za svoj razred, pripravijo ustrezno dokumentacijo še pred zaključno konferenco, nato vnesejo zaključne letne ocene v eGŠ, za vse predmete, katere je učenec v tem šolskem letu obiskoval, v tajništvu se natisnejo in dajo v podpis ravnateljici ter fotokopirajo.
STROKOVNO IZOBRAŽEVANJE UČITELJEV IN DRUGIH STROKOVNIH DELAVCEV
Izobraževanje učiteljev bo potekalo po programu, ki ga bo glede na predloge učiteljev in delavcev izdelala ravnateljica. Izobraževanja (v Sloveniji organizirana v skladu s priporočili in ukrepi za omejevanje Covid 19: seminarji, delavnice, obisk tekmovanj brez učencev, koncertov izvajalcev njegovega predmeta oziroma webinarji – spletna izobraževanja) se krijejo okvirno 200 € na učitelja v tem letu.
Izpeljani morajo biti OBVEZNO v dnevih, ko ni pouka, v nasprotnem primeru se mora ves odpadli pouk nadomestiti in o tem predhodno obvestiti ravnateljico, učence in njihove starše (to nam nalaga Pravilnik o šolskem koledarju za glasbene šole).
Zaradi rasti kakovosti in napredka delavcev, se lahko podpre dodatni študij drugih smeri in višje stopnje od predpisane. Ravnateljica takemu delavcu izda sklep o podpori študija v lastnem interesu:
– prilagajanje delovnega časa in delovnih obveznosti;
– prosti dnevi za opravljanje izpitov po Kolektivni pogodbi za VIZ.
Učitelji naj ohranjajo strokovni stik s kolegi iz drugih krajev, hkrati pa se seznanjajo z novostmi, znanji in vsebinami, ki se tičejo njihovega dela. V to se vključuje tudi stanovska društvena dejavnost (EPTA, EKTA, ESTA, Festival flavtistov v Zagorju, …) in ŠTUDIJSKE SKUPINE Zavoda za šolstvo, slednje se izvajajo kot spletne konference, povezave se sproti javljajo prek e-pošte. Šola daje možnost izobraževanja in srečevanja pedagogov, kjer se lahko učitelji seznanjajo z dobro prakso ostalih slovenskih pedagogov slovenskih glasbenih šol. Izbor tem je raznolik, zanimiv in ponuja širok izbor – tako ozko strokovnih področij, kot informacije in znanja za vsakega nekaj. Udeležba na študijskih skupinah je brezplačna, zato naj se jih učitelji v čim večji meri udeležujejo, v okviru časovnih okvirov izven pouka oz. nadomeščanj le tega.
UČITELJI JAVIJO ŽELJENO IZOBRAŽEVANJE TAKOJ, KO PREJMEJO OBVESTILO O PREDVIDENEM IZOBRAŽEVANJU, DELAVNICI, SEMINARJU, WEBINRAJU, SPLETNI KONFERENCI, KONCERTU, …. Možno se je prijaviti na izobraževanje, ki je razpisano, na to se prijavi prek Kataloga programov nadaljnjega strokovnega izobraževanja in usposabljanja na spletni strani MIZŠ https://paka3.mss.edus.si/katis/Uvodna.aspx, ali na ne-razpisano, ki ga ponudniki pošljejo na šolo tekom šolskega leta, v okviru predvidenega kritja stroškov oz. predvidenih dni za izobraževanje po Kolektivni pogodbi.
Šola v skladu s finančnimi zmožnostmi za zaposlene šole, organizira izobraževalno, družabno, športno, kulturno aktivnost z dejavnostmi, ki vplivajo na pozitivno vzdušje in krepitev odnosov kolektiva, v skladu z določbami NAČRTA IZVAJANJA PROMOCIJE ZDRAVJA PRI DELU, ob kocu koledarskega leta in ob koncu ali začetku šolskega leta – v skladu s priporočili in navodili glede druženja v primeru omejitev, ne izvede se v primeru slabše epidemiološke slike v svetu in državi.
SODELOVANJE S STARŠI – prilagojeno epidemiološki sliki v državi
Učitelji morajo s starši sodelovati tudi in predvsem prek GLASBENE BELEŽKE, katero morajo ti sproti pregledovati in podpisovati. V njej so zapisani:
- predmetnik za šolsko leto 2021/22,
- okvirni učni načrt,
- datumi izostankov, nastopov ter vse opravljene učne ure, korepeticije, …
- urnik,
- opravičila staršev,
- ocene, ki jih otrok prejme ob zaključku posameznih ocenjevalnih obdobij,
- pregledi beležk s strani ravnateljice.
Učitelj na vsaki uri zapiše učenčeve naloge za vajo, opravljeno snov, napredek ali zaostanek ter druge opombe o učenčevem delu. Zapiše naj tudi vsa ostala obvestila staršem. Učitelji beležke poberejo in prinesejo na predvideni pedagoški sestanek v pregled ravnateljici: začetek šolskega leta (prvi teden septembra), po I. ocenjevalni konferenci in konec šolskega leta (po izpitih). V primeru dela na daljavo se namesto v glasbene beležke vodi dnevna evidenca opravljenega dela, v katerega je vključeno tudi zapisovanje vsega naštetega.
Starši morajo svoje otroke pisno ali telefonsko opravičiti. Telefonsko opravičilo ni dovolj, po vrnitvi v šolo mora učenec prinesti tudi pisno opravičilo. Opravičila se morajo hraniti do konca šolskega leta.
GOVORILNE URE so možne vse leto, kadarkoli v dogovoru med pedagogi in starši, na pobudo enega ali drugega. Izjemoma, po predhodnem srečanju in pogovoru staršev in učitelja, se ob kočljivih vprašanjih in problemih, v razgovor vključi ravnateljico. Datum in vsebino pogovora se zavede v Dnevnik individualnega pouka.
RODITELJSKI SESTANKI se sklicujejo za vsak oddelek posebej vsaj dvakrat letno (možno v sodelovanju z učitelji istega aktiva, lahko tudi ob izvedbi razrednega ali oddelčnega nastopa). Na roditeljskih sestankih bo glede na časovne možnosti prisotna tudi ravnateljica. Datum in vsebino roditeljskega sestanka se zavede v Dnevnik individualnega pouka.
POZOR! Sodelovanje s starši; govorilne ure, roditeljski sestanki, telefonski razgovori, obveščanja, pisne in ustne oblike… morajo biti zavedena v dnevniku individualnega pouka in glasbeni beležki.
Pri individualnem pouku (še posebej je to zaželeno v nižjih letnikih) lahko starši koristijo pravico in možnost prisotnosti pri pouku oziroma pomagajo pri vzpostavljanju internetne povezave v primeru pouka na daljavo.
Vsak učitelj mora imeti spisek dosegljivih telefonskih številk staršev (zapisane so v Vpisnem listu otroka), zaradi sprotnega obveščanja in dogovarjanja o perečih in pomembnih stvareh, ki se tičejo njihovega otroka ali organizacije pouka. Obvešča se lahko iz šolskega – zborničnega telefona ali šolskega mobilnega telefona, ki ga hrani ravnateljica in je na razpolago učiteljem za obveščanja. Za uporabo e-pošte morajo v skladu z Uredbo GDPR in Zakonom o varovanju osebnih podatkov, starši podpisati soglasje za uporabo e-naslova, ki ga kot poseben obrazec izda šola. Oba podatka se vneseta tudi v eGlasbenoŠolo, prek katere šola tudi največ komunicira in obvešča. OBVEZNA je uporaba spletne komunikacije v primeru dela na daljavo (ali iz šolskih prostorov ali od doma) – v primeru izvajanja pouka na daljavo morajo učitelji takoj na začetku šolskega leta preveriti pri starših učencev kakšne tehnične, programske možnosti komunikacije imajo (internetna dostopnost, modemi, računalniki, tablice, pametni telefoni) ter se dogovoriti za način izvajanja pouka na daljavo, v primeru, da bi do tega prišlo.
O izposoji instrumenta, vadenju klavirja na šoli, morajo učitelji starše obvestiti o omejenosti možnosti tega na tri leta (vsako leto morajo podpisati Pogodbo o izposoji, katero podpiše tudi učitelj, oddati pa jo morajo v tajništvo do 14. 9. 2021), oz. na nakup instrumenta takoj, ko preraste manjše različice instrumenta. Zaželeno je, da se o nakupu posvetujejo s svojim učiteljem.
O stvareh, ki se ne tičejo pedagoškega dela, šola kontaktira s starši prek tajništva, ostala področja v zvezi z poukom, nastopi, tekmovanji, … ureja vsak učitelj sam, v soglasju s starši in ravnateljico.
Šola izda in razdeli do konca septembra obvezno ŠOLSKO PUBLIKACIJO, v kateri so zbrani vsi podatki o šoli, organi šole, pomembne informacije, ki se tičejo dela šole, pouka, datumi, cenik, hišni red s pravili obnašanja, urniki skupinskega pouka, vidnejši uspehi preteklega leta, …
Starše bomo skušali dejavno vključevati v naše delo in projekte (prek Sveta staršev, oddelčnih ali razrednih dejavnostih in individualno v posameznih primerih nastopov, tekmovanj, revij, predstavitev šole, …). Starši naj odgovorno sledijo delu svojih otrok; s svojo prisotnostjo in nasveti ob vadbi doma, prisotnostjo na nastopih, pripravljenostjo, da otroku omogočijo prevoz in prisotnost na pouku, prireditvah šole, nastopih in koncertih, s svojo navzočnostjo na prej naštetih dejavnostih.
UČITELJEVE OBVEZNOSTI, ki jih mora vestno in sproti opravljati
- obveznost pravočasne in kvalitetne priprave na pouk (letne, mesečne pisne priprave, učni pripomočki, urejen prostor, instrumenti, notno gradivo)
- obveznost pravočasne in kvalitetne priprave na nastope (načrtovanje, obveščanje, programski listi, plakati, prostor, oprema,…)
- izvedba pouka in korepeticij po urniku ter predhodno napovedanih spremembah urnika, predhodno napovedanem dodatnem pouku, … (prisotnost učencev in učiteljev, možne nenapovedane hospitacije, sprotno pisanje, kontrola in izpolnjevanje glasbenih beležk učencev, sprotno beleženje v dnevnikih individualnega pouka)
- priprava na nastop in izvedba nastopov (prisotnost učiteljev in korepetitorjev tekom celotnega nastopa)
- sodelovanje s starši (govorilne ure, roditeljski sestanki, telefonski razgovori, obveščanja, … obvezno zavedena v dnevniku individualnega pouka in glasbeni beležki)
- sprotno izpolnjevanje in oddajanje dokumentacije v elektronski (eGlasbenaŠola) in papirni obliki (urnik pouka, pogodbe o izposoji instrumentov, izpolnjevanje realizacije ur v eGŠ, vpisovanje v »knjigo prisotnosti« na delovnem mestu, izpolnjevanje in oddajanje potnih nalogov in ustreznih prilog ter dokazil, oddaja programskih listov in drugih dokumentiranih zapisov sodelovanj učencev in učiteljev na prireditvah, koncertih, revijah, tekmovanjih in nastopih)
- sprotno in dosledno izpolnjevanje druge šolske dokumentacije (dnevnik individualnega in skupinskega pouka, matični listi, spričevala, pohvale in priznanja) v skladu z zakonodajo in varstvom osebnih podatkov
- pravočasno in redno prihajanje na delo ter prisotnost na delovnem mestu (na šoli ali izven šole) v času izvajanja pedagoškega in drugega šolskega dela
- opravičevanje odsotnosti z dela ravnateljici in organizacija nadomeščanja pouka v primeru krajših odsotnosti (bolniška odsotnost, obiski pri zdravniku, predvideni in nepredvideni dogodki, predvidene in nepredvidene zamude, izobraževanja, nadomeščanje pouka in podobno); ravnateljica zapiše uradni zaznamek
- takojšnje obveščanja ravnateljice in učencev ob predčasnih nepredvidenih nujnih odhodih iz delovnega mesta na šoli ali izven šole (v kolikor ravnateljica ni na šoli, se ji sporoči na šolski mobilni telefon)
- obvezna udeležba na sestankih ter aktivnostih, ki jih izvaja šola; opravičeni izostanki kot so; bolezen, neodložljive družinske zadeve in posebni dogodki, predvidena koncertna dejavnost, redno in načrtovano izobraževanje, se javijo ravnateljici pred načrtovanim sestankom ali dogodkom, zapiše se uradni zaznamek.
Način nadzora in način ukrepanja ravnateljice ob nepravilnostih v zvezi z neizpolnjevanjem obveznosti bo v skladu z ZDR (ustna, pisna opozorila, redna ali izredna odpoved delovnega razmerja iz krivdnih razlogov).
Vse našteto se smiselno uporablja tudi pri izvajanju dela od doma ali dela na daljavo (iz prostorov šole), za katerega dobijo delavci odredbo na podlagi Zakona o delovnih razmerjih in sprejetih sprotnih ukrepih Vlade, MIZŠ ter NIJZ. V primeru odredbe »dela od doma«, imajo učitelji na razpolago službeni prenosni računalnik in službeni e-poštni naslov, glede na razmere je možna uporaba nekaterih spletnih ponudnikov za video konference (Viber, Skyp, Messinger, Zoom, prek eGŠ pa spletna učilnica Jitsy…).
Način nadzora in način ukrepanja ravnateljice ob nepravilnostih v zvezi z neizpolnjevanjem obveznosti bo v skladu z ZDR (ustna, pisna opozorila, redna ali izredna odpoved delovnega razmerja iz krivdnih razlogov).
Pedagogi morajo do torka, 14. septembra 2021, ravnateljici oddati podrobne letne učne priprave za vsakega učenca posebej ter posebej za skupinski pouk. Po Pravilniku o šolski dokumentaciji v glasbenih šolah (Ur. L. RS: 44/01, 1/04 in 54/06) učitelji pripravijo še mesečne priprave pri individualnem pouku ter za skupinski pouk urne priprave. Te oddajajo konec meseca v za to pripravljene mape v zbornici. Upoštevati morajo priporočila in navodila predmetnikov ter učnih načrtov za posamezne instrumente, skupinski pouk in medpredmetne povezave. Prav tako se upoštevajo sklepi posameznih predmetnih aktivov ter učiteljskega zbora.
Do torka, 14. septembra 2021, morajo NUJNO urediti in prinesti (v nasprotnem primeru velja, da se s tem ne strinjajo) podpisane obrazce za:
»Soglasje staršev za fotografiranje in snemanje ter javno objavo posnetkov«,
»Soglasje za uporabo e-naslova za potrebe obveščanja«,
»Soglasje za izvedbo razširjenega pouka za tekmovalce« po sklepu učiteljskega zbora,
»Soglasje za prijavo na tekmovanje in objavo rezultatov«
»Pogodbe o izposoji instrumentov«
ter jih oddati skupaj s »Spiskom učencev z izposojenimi instrumenti in učenci klavirja, ki vadijo na šolskih klavirjih« v tajništvo.
Administrativno tehnične posle urejajo pedagogi s tajništvom, hišnikom, čistilko in ravnateljico v času, ko ni pouka.
Za redno zaposlene pedagoge vse obveznosti na šoli, ki so določene z Zakonom o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (119. člen), sodijo v redno tedensko delovno obvezo 40 urnega delavnika.
MESEČNO REALIZACIJO PEDAGOŠKEGA IN DRUGEGA DELA izpolnijo do konca meseca, v skladu z internimi NAVODILI ZA VREDNOTENJE AKTIVNOSTI v eGlasbeniŠoli.
DELOVNI ČAS je s tem letnim delovnim načrtom in Navodili za vrednotenje pouka in dela, ki se izvaja v okviru delovnega časa na GŠ Trbovlje 2021/22 za učitelje neenakomerno razporejen, načrtovane pedagoške dejavnosti (pouk, nastopi, izpiti) so organizirane v popoldanskem in večernem času, nekatere administrativno tehnične dejavnosti, sestanki ter izobraževanja pa v dopoldanskem času, glede na potrebe in po dogovoru z ravnateljico, pa se izvaja delo tudi v času, ki je opredeljen kot dela prost (sobote, nedelje, prazniki) in predvsem med šolskimi počitnicami.