DOBRODOŠLI V GLASBENI ŠOLI TRBOVLJE!
AKTUALNO, NAPOVEDUJEMO:
NOVI e-naslovi
Spoštovani starši, učenci in vsi ljubitelji glasbe,
zahvaljujemo se vam za zaupanje in vpis vaših otrok v našo glasbeno šolo! Veselimo se skupnih glasbenih uspehov v prihajajočem šolskem letu. Verjamemo, da bo to leto polno novih znanj, ustvarjalnosti in lepih trenutkov ob glasbi.
Hkrati vas obveščamo, da je Glasbena šola Trbovlje spremenila elektronske naslove. Prosimo vas, da za vso nadaljnjo komunikacijo uporabite naslednje kontakte:
ravnatelj@gs-trbovlje.si – Tanja Božiček Simnovčič
pomocnik.ravnatelja@gs-trbovlje.si – Barbara Černe
info@gs-trbovlje.si – za vse splošne informacije
tajnistvo@gs-trbovlje.si – Maja Pestelj Tursunović
Prav tako imajo vsi zaposleni končnico gs-trbovlje.si. Zahvaljujemo se vam za razumevanje in vas prosimo, da stare naslove odstranite iz vaših kontaktnih podatkov.
Lep glasbeni pozdrav,
Tanja Božiček Simnovčič, ravnateljica
Razpis za vpis v šolsko leto 2024/25
Razpis…. konec avgusta, VPIS V GLASBENO ŠOLO Glasbena Šola Trbovlje.
#GLASBENAŠOLATRBOVLJEJEZAKON
Za tiste programe in inštrumente, kjer bo še prostor.
VPIŠI SE! #GLASBENAŠOLATRBOVLJEJEZAKON
Ob koncu šolskega leta 2023/24 pa,
U Č E N J E G L A S B E P R I O T R O C I H
Učenje igranja inštrumenta lahko pomaga uglasiti otroško uho in jim pridobiti sposobnosti, ki so potrebne za izobraževanje in socialne interakcije.
Če ste eden izmed staršev, ki okleva glede vključitve otroka v glasbeno šolo zaradi strahu pred preobremenjenostjo otroka, spoznajte koristi za vašega malčka, ki jih prinese igranje inštrumenta. Morda vaš otrok ne bo naslednji čudežni otrok a la Mozart ali Beethoven, mu bo pa to vsekakor koristilo za lažje učenje matematike in jezikov, lepše obnašanje ter medsebojno spoštovanje in sodelovanje ter timsko delo. Spoznajte, kakšne koristi torej prinaša učenje glasbe pri otrocih.
#1: Učenje glasbe pri otrocih izboljša učne sposobnosti
Glasba in matematika sta močno prepleteni. Z razumevanjem tempa, ritma in glasbenih lestvic se otroci učijo kako deliti, ustvarjati ulomke in prepoznavati vzorce. “Izgleda, kot da glasba opremlja otroške možgane in jim pomaga bolje razumeti druga področja matematike,” pravi Lynn Kleiner, ustanoviteljica glasbenega programa Music Rhapsody v Kaliforniji.
Učenje glasbenega inštrumenta prav tako spozna malega otroka z osnovami fizike. Na primer, brenkanje strun na kitari ali potegovanje z lokom po strunah violine pouči otroke o harmoničnih in simpatetičnih vibracijah. Celo inštrumenti brez strun, kot so bobni ali vibrafon, dajejo večjim otrokom priložnost za raziskovanje teh znanstvenih principov.
#2: Učenje glasbe pri otrocih razvija fizične sposobnosti
Določeni inštrumenti, kot so tolkala, pomagajo otrokom razviti koordinacijo in motorične sposobnosti, saj zahtevajo sočasno gibanje rok in nog. “Te vrste inštrumentov so še posebej odlične za otroke z veliko energije”, pravi Kristen Regester, vodja zgodnjega otroškega programa v glasbeni šoli Sherwood Community na Univerzi Columbia v Chicagu. Inštrumenti s strunami ali tipkovnico, kot sta violina ali klavir, harmonika, zahtevata različno sočasno gibanje leve in desne roke.
Inštrumenti ne le pomagajo pri razvoju ambideksterije (obojeročnost), temveč lahko prav tako vzpodbudijo otroke, da jim postane udobno v neudobnih položajih. Vzpodbujanje koordinacije in izpopolnjevanje ritma lahko pripravi otroke na druge hobije, kot sta ples in šport.
#3: Učenje glasbe pri otrocih oblikuje socialne veščine
Skupinske učne ure inštrumenta (komorna glasba, orkestrska glasba) zahtevajo interakcijo in komunikacijo med vrstniki, kar vzpodbuja timsko delo. Otroci morajo namreč sodelovati, da ustvarijo crescendo (postopno naraščanje jakosti zvoka) ali accelerando (postopno pospeševanje tempa). Če otrok igra svoj inštrument preglasno ali prehitro, se mora naučiti prilagoditi.
Za otroke je pomembno, da se zavedajo in razumejo njihovo individualno vlogo v večji skupini. V skupinah z majhnimi otroci učitelji razdelijo otroke v ekipe, kjer je vsaka zadolžena za določeno nalogo. Ne glede na to, ali je ekipa zadolžena za izbiro inštrumenta ali ustvarjanje glasbe, učenci simultano delujejo za skupni cilj. Skupaj sodelujejo in rešujejo zastavljen problem. To oblikuje njihove socialne veščine in jim nudi bogate izkušnje za kasnejše življenje in delovanje v družbi.
#4: Učenje glasbe pri otrocih pili disciplino in potrpežljivost
Učenje igranja inštrumenta uči otroke o preloženem zadovoljstvu. Violina, na primer, ima strmo učno krivuljo. Preden je otrok sposoben ustvariti en pravilen ton, se mora naučiti, kako držati violino in lok ter kam postaviti noge. Igranje inštrumenta otroke nauči vztrajanja v težkih urah, mesecih in včasih celo letih vaj, preden dosežejo zastavljen specifičen cilj, kot je na primer igranje v glasbeni skupini ali pa na pamet odigrano solo glasbeno delo.
Individualni pouk z učiteljem in treniranje, vadenje instrumenta doma zahtevajo zelo osredotočen način pozornosti, celo samo za 10 minut dolgo vajo. Skupinske vaje, kjer se otroci naučijo igrati isti inštrument v ansamblu /orkestru, prav tako poveča potrpežljivost, saj morajo otroci počakati, da so na vrsti. Pri tem, ko morajo mirno in tiho čakati in poslušati igrati svoje vrstnike, se otroci naučijo pozornosti in izkazovanja spoštovanja svojim vrstnikom.
#5: Učenje glasbe pri otrocih dviguje samozavest
Učne ure nudijo forum, kjer se lahko otroci naučijo tako sprejemati, kot tudi dajati konstruktivne kritike. Pretvarjanje negativnega odziva v pozitivno spremembo pomaga otrokom graditi njihovo samozavest. Še posebej skupinske učne ure pomagajo otrokom razumeti, da nihče, vključno z njimi samimi ali njihovimi vrstniki, ni popoln ter da ima vsak prostor za izboljšanje.
Predstavitev samega sebe javnosti oz. publiki je pomembna veščina, ne glede na to, ali postane otrok profesionalni glasbenik ali ne. To znanje se namreč z lahkoto prenese na javno nastopanje v šoli, v službi idr.
#6: Učenje glasbe seznani otroke z domačo in tujimi kulturami
Z učenjem o in igranjem različnih inštrumentov lahko otroci spoznavajo pomembno vlogo glasbe v domači in tujih kulturah. Na primer, z bongi, djembami in timbalami, se lahko otrokom predstavi afriški in kubanski stil glasbe, citre, tamburice in diatonična harmonika pa otrokom približajo domače ljudsko izročilo.
Raznoliki inštrumenti, pa najsi bodo to pihala, trobila, godala, brenkala ali instrumenti s tipkami, omogočajo izvedbo širokega repertoarja glasbenih stilov, od »stare« klasične glasb, ki premore stvaritve, ki sodijo v železni repertuar, ki ga pozna skoraj vsak Zemljan, pa do jazza in sodobne zabavne glasbe, ki jo poslušamo danes in nas spremlja v življenju na vsakem koraku. Pomembno je, da se otroci spoznajo z različnimi kulturami v mladih letih, saj to spodbuja odprtost glede svetov in tradicij.